  • ECW-H16303HVB
ECW-H16303HVB
advertisement
Manufacturer No:
ECW-H16303HVB
HK JDW NO:
590-ECW-H16303HVB
Datasheet:
ECW-H16303HVB
Description:
ECW-H(V) 0.03μF Film Capacitor ±3% Radial PC Pins 1.6kV-DC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
ECW-H16303HVB
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Size / Dimension
    1.102Lx0.433W 28.00mmx11.00mm
  • Tolerance
    ±3%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Capacitance
    0.03μF
  • Voltage - Rated DC
    1.6kV
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Lead Pitch
    17.5mm
  • Lead Spacing
    0.689 17.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1600V
  • Height Seated (Max)
    0.984 25.00mm
  • Length
    28mm
  • Width
    11mm