  • ECW-H16182RHV
ECW-H16182RHV
advertisement
Manufacturer No:
ECW-H16182RHV
HK JDW NO:
590-ECW-H16182RHV
Datasheet:
ECW-H16182RHV
Description:
ECW-H(V) 1800pF Film Capacitor ±3% Radial PC Pins 1.6kV-DC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
ECW-H16182RHV
    Select All
  • Height
    19mm
  • Height Seated (Max)
    0.748 19.00mm
  • Length
    18.0086mm
  • Width
    7.0104mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2012
  • Series
    ECW-H(V)
  • Size / Dimension
    0.709Lx0.276W 18.00mmx7.00mm
  • Tolerance
    ±3%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    1800pF
  • Voltage - Rated DC
    1.6kV
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm