  • ECW-H16113HL
ECW-H16113HL
advertisement
Manufacturer No:
ECW-H16113HL
HK JDW NO:
590-ECW-H16113HL
Description:
ECW-H(L) 0.011μF Film Capacitor ±3% Radial PC Pins 1.6kV-DC 1.2kV-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
ECW-H16113HL
  • Operating Temperature
    -40°C~110°C
  • Series
    ECW-H(L)
  • Published
    2004
  • Size / Dimension
    0.906Lx0.276W 23.00mmx7.00mm
  • Tolerance
    ±3%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    0.011μF
  • Voltage - Rated DC
    1.6kV
  • Voltage - Rated AC
    1.2kV
  • Lead Pitch
    19.9898mm
  • Lead Spacing
    0.787 20.00mm
  • Height Seated (Max)
    0.669 17.00mm
  • Length
    23.0124mm
  • Width
    7.0104mm