  • ECW-H12242JL
ECW-H12242JL
advertisement
Manufacturer No:
ECW-H12242JL
HK JDW NO:
590-ECW-H12242JL
Datasheet:
ECW-H12242JL
Description:
ECW-H(L) 2400pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1.25kV-DC 1kV-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
ECW-H12242JL
  • Operating Temperature
    -40°C~110°C
  • Series
    ECW-H(L)
  • Published
    2004
  • Size / Dimension
    0.709Lx0.197W 18.00mmx5.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    2400pF
  • Voltage - Rated DC
    1.25kV
  • Voltage - Rated AC
    1kV
  • Lead Pitch
    15.0114mm
  • Lead Spacing
    0.591 15.00mm
  • Height Seated (Max)
    0.532 13.50mm
  • Length
    18.0086mm
  • Width
    5.0038mm