  • ECW-FD2W395J
ECW-FD2W395J
advertisement
Manufacturer No:
ECW-FD2W395J
HK JDW NO:
590-ECW-FD2W395J
Datasheet:
ECW-FD2W395J
Description:
ECW-F(D) 3.9μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 450V-DC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Quantity:
In Stock : 90
Step5Bar-code shipping tag
ECW-FD2W395J
    15 Weeks
  • Mount
    Radial
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -40°C~110°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.996Lx0.421W 25.30mmx10.70mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Capacitance
    3.9μF
  • Voltage - Rated DC
    450V
  • Lead Pitch
    22.5044mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Height
    15.4mm
  • Height Seated (Max)
    0.606 15.40mm
  • Width
    10.7mm