  • ECW-F6113HL
ECW-F6113HL
advertisement
Manufacturer No:
ECW-F6113HL
HK JDW NO:
590-ECW-F6113HL
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
ECW-F(L) 0.011μF Film Capacitor ±3% Radial PC Pins 630V-DC Polypropylene (PP), Metallized PCB, Radial, Through Hole
Quantity:
In Stock : 1105
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
ECW-F6113HL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Tolerance
    ±3%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    High Frequency, Switching
  • Voltage - Rated
    630V
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.011μF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Terminal Pitch
    7.5mm
  • Depth
    5.4mm
  • Lead Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Length
    25mm
  • Dielectric
    PP
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Size Code
    4921
  • Voltage
    630V
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Height
    8.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.382 9.70mm
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    PCB, Radial, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    ECW-F(L)
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.492Lx0.213W 12.50mmx5.40mm