  • ECW-F4564RJL
ECW-F4564RJL
advertisement
Manufacturer No:
ECW-F4564RJL
HK JDW NO:
590-ECW-F4564RJL
Description:
ECW-F(L) 0.56μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 400V-DC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
ECW-F4564RJL
  • Capacitance
    0.56μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Lead Pitch
    7.5mm
    PP
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Size Code
    8142
  • Height Seated (Max)
    0.878 22.30mm
  • Length
    20.5mm
  • Width
    10.7mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
    Through Hole
  • Mounting Type
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    ECW-F(L)
  • Size / Dimension
    0.807Lx0.421W 20.50mmx10.70mm
  • Tolerance
    ±5%