  • ECUV1H182KBV
ECUV1H182KBV
advertisement
Manufacturer No:
ECUV1H182KBV
HK JDW NO:
590-ECUV1H182KBV
Package:
0603
Datasheet:
Description:
1.8nF Ceramic Capacitor 10% 2 Terminations 0603
Step5Bar-code shipping tag
ECUV1H182KBV
  • Package / Case
    0603
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • HTS Code
  • Capacitance
    1.8nF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, PAPER
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    800μm
  • Length
    1.6mm