  • ECS-040-18-5PX-JES-TR
ECS-040-18-5PX-JES-TR
advertisement
Manufacturer No:
ECS-040-18-5PX-JES-TR
Manufacturer:
ECS Inc International
HK JDW NO:
226-ECS-040-18-5PX-JES-TR
Package:
HC-49/US
Description:
CRYSTAL 4.0000MHZ 18PF SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ECS-040-18-5PX-JES-TR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    HC-49/US
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    CSM-7X
  • Size / Dimension
    0.449Lx0.189W 11.40mmx4.80mm
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    MHz Crystal
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    TR, 12 INCH
  • Frequency
    4MHz
  • Frequency Stability
    ±50ppm
  • Physical Dimension
    L11.4XB4.8XH4.3 (mm)/L0.449XB0.189XH0.169 (inch)
  • Operating Frequency
    4MHz
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    150Ohm
  • Load Capacitance
    18pF
  • Operating Mode
    Fundamental
  • Frequency Tolerance
    ±20ppm
  • Drive Level
    500 µW
  • Height Seated (Max)
    0.169 4.30mm