  • ECQV1H104J
ECQV1H104J
advertisement
Manufacturer No:
ECQV1H104J
Manufacturer:
Panasonic
HK JDW NO:
590-ECQV1H104J
Package:
Datasheet:
Description:
ECQ-V(L) 0.1μF Film Capacitor PLASTIC
Step5Bar-code shipping tag
ECQV1H104J
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    PLASTIC
  • Series
    ECQ-V(L)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.1μF
  • Packing Method
    BULK
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Size Code
    2916
  • Positive Tolerance
    5%
  • Negative Tolerance
    5%
  • Height
    9mm
  • Length
    7.3mm
  • Width
    4mm