  • ECQ-V1273JM
ECQ-V1273JM
advertisement
Manufacturer No:
ECQ-V1273JM
HK JDW NO:
590-ECQ-V1273JM
Package:
Radial
Datasheet:
ECQ-V1273JM
Description:
ECQ-V 0.027μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 100V-DC 100V-AC Polyester, Metallized - Stacked Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
ECQ-V1273JM
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized - Stacked
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    ECQ-V
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.295Lx0.126W 7.50mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    0.027μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Depth
    3.2mm
  • Voltage - Rated AC
    100V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Length
    20mm
  • Dielectric
    PET
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Height
    7mm
  • Height Seated (Max)
    0.315 8.00mm