  • ECQ-V1104JM9
ECQ-V1104JM9
advertisement
Manufacturer No:
ECQ-V1104JM9
Manufacturer:
Panasonic
HK JDW NO:
590-ECQ-V1104JM9
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
ECQ-V(M) 100nF Film Capacitor 5% Radial 100V-DC Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
ECQ-V1104JM9
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Length
    7.5mm
  • Width
    4.5mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    ECQ-V(M)
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    100nF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TR
  • Depth
    4.5mm
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Length
    20mm
  • Dielectric
    PET
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Size Code
    3018
  • Height
    12mm