  • ECQ-U2A824KL
ECQ-U2A824KL
advertisement
Manufacturer No:
ECQ-U2A824KL
HK JDW NO:
590-ECQ-U2A824KL
Description:
ECQ-UL 0.82μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 275V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
ECQ-U2A824KL
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C
  • Published
    2011
  • Series
    ECQ-UL
  • Size / Dimension
    1.004Lx0.472W 25.50mmx12.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Capacitance
    0.82μF
  • Depth
    12mm
  • Reference Standard
    IEC60384-14
  • Voltage - Rated AC
    275V
  • Lead Pitch
    22.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PET
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm
  • Multilayer
    No
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Height
    12mm
  • Height Seated (Max)
    0.886 22.50mm