  • ECQ-U2A683MV
ECQ-U2A683MV
advertisement
Manufacturer No:
ECQ-U2A683MV
HK JDW NO:
590-ECQ-U2A683MV
Datasheet:
ECQ-U2A683MV
Description:
ECQ-UV 0.068μF Film Capacitor ±20% Radial PC Pins 250V-DC 250V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
ECQ-U2A683MV
    Radial
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Series
    ECQ-UV
  • Published
    2000
  • Size / Dimension
    0.689Lx0.276W 17.50mmx7.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    0.068μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Lead Pitch
    15.0114mm
  • Lead Length
    20mm
  • Lead Spacing
    0.591 15.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Height
    7mm
  • Height Seated (Max)
    0.571 14.50mm
  • Length
    17.5006mm
  • Width
    14mm