  • ECQ-P6563JU
ECQ-P6563JU
advertisement
Manufacturer No:
ECQ-P6563JU
HK JDW NO:
590-ECQ-P6563JU
Datasheet:
ECQ-P6563JU
Description:
ECQ-P(U) 0.056μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 630V-DC Polypropylene (PP) Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
ECQ-P6563JU
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Series
    ECQ-P(U)
  • Size / Dimension
    0.965Lx0.394W 24.50mmx10.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.056μF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Lead Pitch
    19.9898mm
  • Lead Length
    25mm
  • Lead Spacing
    0.787 20.00mm
  • Height
    27.4mm
  • Height Seated (Max)
    0.748 19.00mm