  • ECQ-P4563JU
ECQ-P4563JU
advertisement
Manufacturer No:
ECQ-P4563JU
HK JDW NO:
590-ECQ-P4563JU
Datasheet:
ECQ-P4563JU
Description:
ECQ-P(U) 0.056μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 400V-DC Polypropylene (PP) Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
ECQ-P4563JU
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Published
    2006
  • Series
    ECQ-P(U)
  • Size / Dimension
    0.965Lx0.276W 24.50mmx7.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.056μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Lead Pitch
    19.9898mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Length
    25mm
  • Lead Spacing
    0.787 20.00mm
  • Height
    22mm
  • Height Seated (Max)
    0.630 16.00mm