  • ECQ-P1H243FZW
ECQ-P1H243FZW
advertisement
Manufacturer No:
ECQ-P1H243FZW
HK JDW NO:
590-ECQ-P1H243FZW
Datasheet:
ECQ-P1H243FZW
Description:
ECQ-P(Z) 0.024μF Film Capacitor ±1% Radial PC Pins 50V-DC Polypropylene (PP) Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
ECQ-P1H243FZW
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Size / Dimension
    0.472Lx0.236W 12.00mmx6.00mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Capacitance
    0.024μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Lead Length
    4.5mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Height
    15.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.610 15.50mm