  • ECQ-E6823KZ
ECQ-E6823KZ
advertisement
Manufacturer No:
ECQ-E6823KZ
HK JDW NO:
590-ECQ-E6823KZ
Package:
Radial
Datasheet:
ECQ-E6823KZ
Description:
ECQ-E(K) 0.082μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 630V-DC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
ECQ-E6823KZ
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    ECQ-E(K)
  • Published
    2002
  • Size / Dimension
    0.650Lx0.315W 16.50mmx8.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    0.082μF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Lead Pitch
    13.5128mm
  • Lead Length
    25mm
  • Lead Spacing
    0.531 13.50mm
  • Height
    16mm
  • Height Seated (Max)
    0.669 17.00mm
  • Length
    16.51mm
  • Width
    8.001mm