  • ECQ-E6564KZ
ECQ-E6564KZ
advertisement
Manufacturer No:
ECQ-E6564KZ
HK JDW NO:
590-ECQ-E6564KZ
Datasheet:
ECQ-E6564KZ
Description:
ECQ-E(K) 0.56μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 630V-DC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
ECQ-E6564KZ
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Series
    ECQ-E(K)
  • Published
    2002
  • Size / Dimension
    1.142Lx0.551W 29.00mmx14.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    0.56μF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Lead Pitch
    25.5016mm
  • Lead Length
    25mm
  • Lead Spacing
    1.004 25.50mm
  • Height
    21.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.886 22.50mm
  • Length
    29.0068mm
  • Width
    13.9954mm