  • ECQ-E6102KF
ECQ-E6102KF
advertisement
Manufacturer No:
ECQ-E6102KF
HK JDW NO:
590-ECQ-E6102KF
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
ECQ-E(F) 1000pF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 630V-DC Polyester, Metallized Through Hole
Quantity:
In Stock : 2424
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
ECQ-E6102KF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Series
    ECQ-E(F)
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    1000pF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Depth
    4.5mm
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PET
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Size Code
    3918
  • Height
    9.5mm
  • Length
    10mm
  • Width
    4.5mm