  • ECQ-E4474KFB
ECQ-E4474KFB
advertisement
Manufacturer No:
ECQ-E4474KFB
HK JDW NO:
590-ECQ-E4474KFB
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
ECQ-E(F) 0.47μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 400V-DC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
ECQ-E4474KFB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    ECQ-E(F)
  • Size / Dimension
    0.728Lx0.307W 18.50mmx7.80mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.47μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PET
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Size Code
    7331
  • Height Seated (Max)
    0.866 22.00mm
  • Length
    18.5mm
  • Width
    7.8mm