  • ECQ-E2823JB3
ECQ-E2823JB3
advertisement
Manufacturer No:
ECQ-E2823JB3
HK JDW NO:
590-ECQ-E2823JB3
Datasheet:
ECQ-E2823JB3
Description:
ECQ-E(B) 0.082μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 250V-DC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
ECQ-E2823JB3
  • Factory Lead Time
    52 Weeks
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    ECQ-E(B)
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.311Lx0.213W 7.90mmx5.40mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.082μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Lead Pitch
    5mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Size Code
    3121
  • Height Seated (Max)
    0.535 13.60mm
  • Length
    7.9mm
  • Width
    5.4mm