  • ECQ-E2155JFB
ECQ-E2155JFB
advertisement
Manufacturer No:
ECQ-E2155JFB
HK JDW NO:
590-ECQ-E2155JFB
Description:
ECQ-E(F) 1.5μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 250V-DC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
ECQ-E2155JFB
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    0.728Lx0.354W 18.50mmx9.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Capacitance
    1.5μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Size Code
    7335
  • Height Seated (Max)
    0.858 21.80mm
  • Length
    18.5mm
  • Width
    9mm