  • ECQ-E2125JB
ECQ-E2125JB
advertisement
Manufacturer No:
ECQ-E2125JB
HK JDW NO:
590-ECQ-E2125JB
Datasheet:
ECQ-E2125JB
Description:
ECQ-E(B) 1.2μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 250V-DC Polyester, Metallized Through Hole
Quantity:
In Stock : 12944
Step5Bar-code shipping tag
ECQ-E2125JB
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    250V
  • HTS Code
  • Capacitance
    1.2μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Depth
    7.6mm
  • Lead Pitch
    12.5mm
  • Lead Spacing
    0.492 12.50mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Size Code
    6030
  • Height
    20.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.614 15.60mm
  • Length
    15.3mm
  • REACH SVHC
    Unknown
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    ECQ-E(B)
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.602Lx0.299W 15.30mmx7.60mm
  • Tolerance
    ±5%