  • ECQ-E2105JBB
ECQ-E2105JBB
advertisement
Manufacturer No:
ECQ-E2105JBB
HK JDW NO:
590-ECQ-E2105JBB
Datasheet:
ECQ-E2105JBB
Description:
ECQ-E(B) 1μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 250V-DC Polyester, Metallized Through Hole
Quantity:
In Stock : 820
Step5Bar-code shipping tag
ECQ-E2105JBB
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    ECQ-E(B)
  • Published
    2012
  • Tolerance
    ±5%
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Lead Pitch
    5mm
    PET
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Size Code
    6028
  • Height
    19mm
  • Length
    15.3mm
  • Width
    7.6mm