  • ECQ-E1824KFB
ECQ-E1824KFB
advertisement
Manufacturer No:
ECQ-E1824KFB
HK JDW NO:
590-ECQ-E1824KFB
Description:
ECQ-E(F) 0.82μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 100V-DC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
ECQ-E1824KFB
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    ECQ-E(F)
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    0.472Lx0.236W 12.00mmx6.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.82μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PET
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Size Code
    4724
  • Height Seated (Max)
    0.728 18.50mm
  • Length
    12mm
  • Width
    6mm