  • ECQ-E12122KFB
ECQ-E12122KFB
advertisement
Manufacturer No:
ECQ-E12122KFB
HK JDW NO:
590-ECQ-E12122KFB
Datasheet:
ECQ-E12122KFB
Description:
ECQ-E(F) 1200pF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 1.25kV-DC 125V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Quantity:
In Stock : 1155
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
ECQ-E12122KFB
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    RATED VOLTAGE AC (V):125
  • HTS Code
  • Capacitance
    1200pF
  • Voltage - Rated DC
    1.25kV
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PET
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1250V
  • Size Code
    6124
  • Width
    6mm
  • Length
    15.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.630 16.00mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
    Through Hole
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Published
    2005
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.610Lx0.236W 15.50mmx6.00mm
  • Tolerance
    ±10%