  • ECQ-E1106KF
ECQ-E1106KF
advertisement
Manufacturer No:
ECQ-E1106KF
HK JDW NO:
590-ECQ-E1106KF
Datasheet:
ECQ-E1106KF
Description:
ECQ-E(F) 10μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 100V-DC 100V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Quantity:
In Stock : 149650
Step5Bar-code shipping tag
ECQ-E1106KF
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    1.024Lx0.453W 26.00mmx11.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Terminal Pitch
    15mm
  • Depth
    11.5mm
  • Voltage - Rated AC
    100V
  • Lead Pitch
    22.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Length
    20mm
  • Dielectric
    PET
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Height
    21mm
  • Height Seated (Max)
    0.866 22.00mm