  • ECQ-B1183JF
ECQ-B1183JF
advertisement
Manufacturer No:
ECQ-B1183JF
HK JDW NO:
590-ECQ-B1183JF
Datasheet:
ECQ-B1183JF
Description:
ECQ-B(F) 0.018μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 100V-DC Polyester Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
ECQ-B1183JF
    Select All
  • Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.295Lx0.177W 7.50mmx4.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Capacitance
    0.018μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Length
    20mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Height
    8mm
  • Height Seated (Max)
    0.354 9.00mm