  • ECP-U1E105KB5
ECP-U1E105KB5
advertisement
Manufacturer No:
ECP-U1E105KB5
HK JDW NO:
590-ECP-U1E105KB5
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
ECP-U1E105KB5
Description:
ECP-U(B) 1μF Film Capacitor ±10% 1206 (3216 Metric) Solder Pads 25V-DC Acrylic, Metallized Surface Mount
Step5Bar-code shipping tag
ECP-U1E105KB5
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Acrylic, Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    ECP-U(B)
  • Published
    2004
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Solder Pads
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    TR
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Height Seated (Max)
    0.055 1.40mm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6mm