  • ECP-U1C105MA5
ECP-U1C105MA5
advertisement
Manufacturer No:
ECP-U1C105MA5
HK JDW NO:
590-ECP-U1C105MA5
Package:
1210 (3225 Metric)
Datasheet:
Description:
ECP-U(A) 1μF Film Capacitor ±20% 1210 (3225 Metric) Solder Pads 16V-DC 16V-AC Acrylic, Metallized - Stacked Surface Mount
Quantity:
In Stock : 174574
Step5Bar-code shipping tag
ECP-U1C105MA5
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Plating
    Copper, Silver, Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1210 (3225 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Acrylic, Metallized - Stacked
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Series
    ECP-U(A)
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e1
  • Feature
    Low ESR
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    4 (72 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Solder Pads
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Applications
    EMI, RFI Suppression
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR
  • Depth
    2.5mm
  • Voltage - Rated AC
    16V
  • Case Code (Metric)
    3225
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PPS
  • Insulation Resistance
    300MOhm
  • Voltage
    16V
  • Dissipation Factor
    1.5 %
  • Height
    1.4mm
  • Height Seated (Max)
    0.063 1.60mm