  • ECKD3G102MDU.
ECKD3G102MDU.
advertisement
Manufacturer No:
ECKD3G102MDU.
Manufacturer:
Panasonic
HK JDW NO:
590-ECKD3G102MDU.
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
MDU 1nF Ceramic Capacitor 20% 2 Terminations Radial
Step5Bar-code shipping tag
ECKD3G102MDU.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MDU
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Capacitance
    1nF
  • Voltage - Rated DC
    4kV
  • Depth
    7mm
  • Voltage - Rated AC
    4kV
  • Lead Pitch
    10mm
  • Lead Length
    20mm
  • Dielectric
    Y5T
  • Temperature Characteristics Code
    Y5T
  • Insulation Resistance
    10GOhm
  • Lead Diameter
    650 μm
  • Voltage
    4kV
  • Length
    11.5mm