  • ECK-TBC102ME
ECK-TBC102ME
advertisement
Manufacturer No:
ECK-TBC102ME
HK JDW NO:
590-ECK-TBC102ME
Package:
Nonstandard SMD
Datasheet:
ECK-TBC102ME
Description:
ECK 1000pF Ceramic Capacitor ±20% Y5U E 0.280Lx0.248W 7.10mmx6.30mm -25°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC Nonstandard SMD
Step5Bar-code shipping tag
ECK-TBC102ME
    Select All
  • Length
    7.1mm
  • Thickness (Max)
    0.110 2.80mm
  • Thickness
    2.794mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Ratings
    Y2
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    Nonstandard SMD
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    ECK
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.280Lx0.248W 7.10mmx6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    Y5U E
  • Terminal Finish
    Tin/Silver (Sn/Ag)
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    Safety
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE: 250V
  • HTS Code
  • Capacitance
    1000pF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED, 13 INCH
  • Depth
    6.3mm
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Dielectric
    Y5U
  • Temperature Characteristics Code
    Y5U
  • Multilayer
    No
  • Size Code
    2825
  • Height
    2.5mm