  • ECK-DNA472ME
ECK-DNA472ME
advertisement
Manufacturer No:
ECK-DNA472ME
HK JDW NO:
590-ECK-DNA472ME
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
ECK-DNA472ME
Description:
NS-A 4700pF 250V Ceramic Capacitor ±20% Y5U E 0.630Dia 16.00mm -25°C~85°C Through Hole Radial, Disc
Step5Bar-code shipping tag
ECK-DNA472ME
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    NS-A
  • Published
    1997
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Temperature Coefficient
    Y5U E
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    Safety
  • Voltage - Rated
    250V
  • Capacitance
    4700pF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Depth
    7mm
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Lead Length
    20mm
  • Dielectric
    Y5U
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Diameter
    650 μm
  • Lead Style
    Straight
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Height
    19mm
  • Height Seated (Max)
    0.748 19.00mm