  • ECK-D3A562KBP
ECK-D3A562KBP
advertisement
Manufacturer No:
ECK-D3A562KBP
HK JDW NO:
590-ECK-D3A562KBP
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
ECK-D3A562KBP
Description:
KBP 5600pF Ceramic Capacitor ±10% Y5P B 0.669Dia 17.00mm -25°C~125°C 2 Terminations High Voltage Through Hole Radial, Disc
Step5Bar-code shipping tag
ECK-D3A562KBP
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -25°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    KBP
  • Published
    1997
  • Size / Dimension
    0.669Dia 17.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    High Voltage
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    5600pF
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Lead Length
    20mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Temperature Characteristics Code
    B
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1000V
  • Lead Style
    Straight
  • Diameter
    18mm
  • Height
    18mm
  • Height Seated (Max)
    0.827 21.00mm