  • ECK-ATS151MB
ECK-ATS151MB
advertisement
Manufacturer No:
ECK-ATS151MB
HK JDW NO:
590-ECK-ATS151MB
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
ECK-ATS151MB
Description:
TS 150pF Ceramic Capacitor ±20% Y5P B 0.315Dia 8.00mm -25°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc
Step5Bar-code shipping tag
ECK-ATS151MB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Lead Length
    20mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Temperature Characteristics Code
    Y5P
  • Multilayer
    No
  • Size Code
    3228
  • Lead Style
    Formed Leads
  • Lead/Base Style
    Formed Leads
  • Diameter
    7mm
  • Height
    11mm
  • Height Seated (Max)
    0.472 12.00mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Ratings
    X1, Y2
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -25°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    TS
  • Published
    2004
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    Y5P B
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    Safety
  • HTS Code
  • Capacitance
    150pF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Terminal Pitch
    7.5mm