  • ECJ-3FC2D471J
ECJ-3FC2D471J
advertisement
Manufacturer No:
ECJ-3FC2D471J
HK JDW NO:
590-ECJ-3FC2D471J
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
ECJ-3FC2D471J
Description:
ECJ 470pF 200V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
ECJ-3FC2D471J
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    200V
  • HTS Code
  • Capacitance
    470pF
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED, 7 INCH
  • Temperature Characteristics Code
    CH
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    200V
  • Height
    1.15mm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6mm
  • Thickness (Max)
    0.049 1.25mm