  • ECJ-2FF1E474Z
ECJ-2FF1E474Z
advertisement
Manufacturer No:
ECJ-2FF1E474Z
HK JDW NO:
590-ECJ-2FF1E474Z
Datasheet:
ECJ-2FF1E474Z
Description:
ECJ 0.47μF Ceramic Capacitor -20% +80% Y5V F 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -30°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
ECJ-2FF1E474Z
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
    0805 (2012 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Published
    2006
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    -20% +80%
  • JESD-609 Code
    e3
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    Y5V F
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Capacitance
    0.47μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED, 7 INCH
  • Depth
    1.25mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Case Code (Metric)
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    Y5V
  • Temperature Characteristics Code
    Y5V
  • Multilayer
    Yes
  • Custom Capabilities
    For 13 Inch Reel & Bulk Contect MFR
  • Length
    2mm
  • Thickness (Max)
    0.055 1.40mm
  • Thickness
    1.397mm