  • ECJ-2FB0J106K
ECJ-2FB0J106K
advertisement
Manufacturer No:
ECJ-2FB0J106K
HK JDW NO:
590-ECJ-2FB0J106K
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
ECJ-2FB0J106K
Description:
ECJ 10μF 6.3V Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~85°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
ECJ-2FB0J106K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    ECJ
  • Published
    2006
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X5R
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • HTS Code
  • Capacitance
    10μF
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Thickness (Max)
    0.055 1.40mm