  • ECJ-1VF1C154Z
ECJ-1VF1C154Z
advertisement
Manufacturer No:
ECJ-1VF1C154Z
HK JDW NO:
590-ECJ-1VF1C154Z
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
ECJ-1VF1C154Z
Description:
ECJ 0.15μF 16V Ceramic Capacitor -20% +80% Y5V F 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -30°C~85°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
ECJ-1VF1C154Z
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Series
    ECJ
  • Published
    2006
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    -20% +80%
  • Temperature Coefficient
    Y5V F
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -30°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    0.15μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Case Code (Metric)
  • Case Code (Imperial)
  • Length
    1.6002mm
  • Width
    787.4μm
  • Thickness (Max)
    0.035 0.90mm