  • ECJ-1VB1H472K
ECJ-1VB1H472K
advertisement
Manufacturer No:
ECJ-1VB1H472K
HK JDW NO:
590-ECJ-1VB1H472K
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
ECJ-1VB1H472K
Description:
ECJ 4700pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
ECJ-1VB1H472K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    ECJ
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    4700pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Depth
    800μm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
  • Height
    800μm
  • Thickness (Max)
    0.035 0.90mm