  • ECJ-0EB1C822K
ECJ-0EB1C822K
advertisement
Manufacturer No:
ECJ-0EB1C822K
HK JDW NO:
590-ECJ-0EB1C822K
Datasheet:
ECJ-0EB1C822K
Description:
ECJ 8200pF 16V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
ECJ-0EB1C822K
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2006
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    8200pF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Depth
    500μm
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
  • Dielectric
    X7R
  • Length
    990.6μm
  • Width
    508μm
  • Thickness (Max)
    0.022 0.55mm