  • ECH-U1H561JX5
ECH-U1H561JX5
advertisement
Manufacturer No:
ECH-U1H561JX5
HK JDW NO:
590-ECH-U1H561JX5
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
Description:
ECH-U(X) 560pF Film Capacitor ±5% 0805 (2012 Metric) Solder Pads 50V-DC Polyphenylene Sulfide (PPS), Metallized - Stacked
Quantity:
In Stock : 6675
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
ECH-U1H561JX5
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2008
  • Series
    ECH-U(X)
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
  • Capacitance
    560pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED, 7 INCH
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Multilayer
    No
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Height Seated (Max)
    0.043 1.10mm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm