  • ECH-U1H123JX5
ECH-U1H123JX5
advertisement
Manufacturer No:
ECH-U1H123JX5
HK JDW NO:
590-ECH-U1H123JX5
Package:
1210 (3225 Metric)
Datasheet:
Description:
ECH-U(X) 0.012μF Film Capacitor ±5% 1210 (3225 Metric) Solder Pads 50V-DC 50V-AC Polyphenylene Sulfide (PPS), Metallized - Stacked PCB, Surface Mount
Quantity:
In Stock : 3027
Step5Bar-code shipping tag
ECH-U1H123JX5
    8 Weeks
  • Contact Plating
    Copper, Silver, Tin
  • Mount
    PCB, Surface Mount
  • Package / Case
    1210 (3225 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    Solder Pads
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.012μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    2.5mm
  • Voltage - Rated AC
    50V
  • Case Code (Metric)
    3225
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PPS
  • Insulation Resistance
    3GOhm
  • Size Code
  • Voltage
    50V
  • Life (Hours)
    500 hours
  • Height
    1.1mm
  • Height Seated (Max)
    0.051 1.30mm
  • Length
    3.2mm