  • ECH-U1H102GX5
ECH-U1H102GX5
advertisement
Manufacturer No:
ECH-U1H102GX5
HK JDW NO:
590-ECH-U1H102GX5
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
Description:
ECH-U(X) 1000pF Film Capacitor ±2% 0805 (2012 Metric) Solder Pads 50V-DC Polyphenylene Sulfide (PPS), Metallized - Stacked
Quantity:
In Stock : 7200
Step5Bar-code shipping tag
ECH-U1H102GX5
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±2%
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    Solder Pads
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) - hot dipped
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    1000pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED, 7 INCH
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Multilayer
    No
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Height Seated (Max)
    0.043 1.10mm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm