  • ECH-U1C822JX5
ECH-U1C822JX5
advertisement
Manufacturer No:
ECH-U1C822JX5
HK JDW NO:
590-ECH-U1C822JX5
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
ECH-U1C822JX5
Description:
ECH-U(X) 8200pF Film Capacitor ±5% 0805 (2012 Metric) Solder Pads 16V-DC 16V-AC Polyphenylene Sulfide (PPS), Metallized - Stacked Surface Mount
Quantity:
In Stock : 2400
Step5Bar-code shipping tag
ECH-U1C822JX5
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Solder Pads
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    8200pF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED, 7 INCH
  • Depth
    1.25mm
  • Voltage - Rated AC
    16V
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PPS
  • Multilayer
    No
  • Insulation Resistance
    3GOhm
  • Voltage
    16V
  • Height
    1.1mm
  • Height Seated (Max)
    0.051 1.30mm
  • Length
    2mm