  • ECH-U1C391GX5
ECH-U1C391GX5
advertisement
Manufacturer No:
ECH-U1C391GX5
HK JDW NO:
590-ECH-U1C391GX5
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
Description:
ECH-U(X) 390pF Film Capacitor ±2% 0603 (1608 Metric) Solder Pads 16V-DC 16V-AC Polyphenylene Sulfide (PPS), Metallized - Stacked PCB, Surface Mount
Quantity:
In Stock : 6400
Step5Bar-code shipping tag
ECH-U1C391GX5
    8 Weeks
  • Contact Plating
    Copper, Silver, Tin
  • Mount
    PCB, Surface Mount
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    ECH-U(X)
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±2%
  • Capacitance
    390pF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    800μm
  • Voltage - Rated AC
    16V
  • Case Code (Metric)
    1608
    PPS
  • Voltage
    16V
  • Life (Hours)
    500 hours
  • Height
    700μm
  • Height Seated (Max)
    0.033 0.85mm
  • Length
    1.6mm
  • Width
    0.8mm