  • ECH-S1271JZ
ECH-S1271JZ
advertisement
Manufacturer No:
ECH-S1271JZ
HK JDW NO:
590-ECH-S1271JZ
Datasheet:
ECH-S1271JZ
Description:
ECHS(Z) 270pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 100V-DC Polyphenylene Sulfide (PPS) Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
ECH-S1271JZ
  • Dielectric Material
    Polyphenylene Sulfide (PPS)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Published
    2006
  • Series
    ECHS(Z)
  • Size / Dimension
    0.335Lx0.157W 8.50mmx4.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Applications
    High Frequency, Switching
  • HTS Code
  • Capacitance
    270pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Lead Length
    25mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Height
    6.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.295 7.50mm