  • ECH-A22405JX
ECH-A22405JX
advertisement
Manufacturer No:
ECH-A22405JX
HK JDW NO:
590-ECH-A22405JX
Package:
Radial
Datasheet:
ECH-A22405JX
Description:
ECHAX 4μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 220V-DC 220V-AC Polyester, Polyethylene, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
ECH-A22405JX
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polyester, Polyethylene, Metallized
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2000
  • Series
    ECHAX
  • Size / Dimension
    1.457Lx0.630W 37.00mmx16.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    Motor Run
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 220
  • HTS Code
  • Capacitance
    4μF
  • Voltage - Rated DC
    220V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Voltage - Rated AC
    220V
  • Lead Pitch
    32.512mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Length
    30mm
  • Lead Spacing
    1.280 32.50mm
  • Height
    25.5mm
  • Height Seated (Max)
    1.083 27.50mm