  • ECC-D3F151JGE
ECC-D3F151JGE
advertisement
Manufacturer No:
ECC-D3F151JGE
HK JDW NO:
590-ECC-D3F151JGE
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
ECC-D3F151JGE
Description:
KGE 150pF 3000V 3kV Ceramic Capacitor ±5% SL/GP 0.433Dia 11.00mm -25°C~105°C High Voltage Through Hole Radial, Disc
Step5Bar-code shipping tag
ECC-D3F151JGE
    Select All
  • Diameter
    11mm
  • Height
    11mm
  • Height Seated (Max)
    0.551 14.00mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    KGE
  • Published
    2000
  • Size / Dimension
    0.433Dia 11.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
    High Voltage
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Temperature Coefficient
    SL/GP
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    3000V 3kV
  • Capacitance
    150pF
  • Voltage - Rated DC
    3kV
  • Lead Length
    20mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm